Flatbread bez drożdży

flatbread bez drożdzy

Flatbread bez drożdży, czyli grecki chlebek, który robię bardzo czesto.

 

Przepis znalazłam w hiszpańskim magazynie kulinarnym. Bardzo mnie on zainteresował, gdyż w przepisie brak jest drożdży lub proszku do pieczenia. Czytałam przepis kilka razy, bo wydawało mi się, że coś ominęłam, ale nie, wszystko było, tak jak powinno. Nie mogłam uwierzyć, że flatbread można zrobić, aż w taki prosty sposób.

Dotychczas korzystałam z przepisów z użyciem drożdży lub proszku więc postanowiłam wypróbować tę recepturę i przekonałam się, że jest to jednak możliwe. Chlebki z tego przepisu w moim przekonaniu wyglądają bardziej na placki tortilla, ale skoro pod taką nazwą jest przepis, więc niech tak zostanie. :-). Placki zawsze wychodzą mięciutkie i elastyczne, można faszerować je na różny sposób, są bardzo elastyczne więc nie ma problemów z ich zawijaniem.

Flatbreat świetnie sprawdzają się w roli kanapki i wrapów.

 

Flatbread bez drożdży

 

 

 

Składniki:

 

2 szklanki zwykłej mąki pszennej + trochę extra do podsypania
½ łyżeczki soli
3 ½ łyżki masła
¾ szklanki mleka

 

 

Przygotowanie:

 

Podgrzej w garnuszku masło z mlekiem. Połącz mąkę z solą i wlej mleko z masłem. Zagnieć ciasto, aż stanie się gładkie i elastyczne. Nie trzeba ugniatać długo. Dodaj dodatkową mąkę, jeśli ciasto jest zbyt lepkie. Owiń je folią i daj odpocząć w temperaturze pokojowe przez 30 minut.

Po tym czasie podziel ciasto na 4 części i ukształtuj każdą z nich w kulkę. Rozwałkuj na ok. 1/2 cm (im cieńsza, tym bardziej giętka), ale nieprzezroczysta. Ja rozwałkowałam je jak na tortille, lubię je w postaci wrapa.

 

 

Flatbread smażymy jak placki tortilla, czyli z dwóch stron na rozgrzanej bez tłuszczu patelni. Powinny wyjść z brązowymi plamkami. Smażenie placka trwa bardzo krótko (nie dłużej niż minutę, zależy też od ich grubości).

Usmażone chlebki, flatbread układaj w stosik, jeden na drugim i przykryj wilgotną ściereczką.
Chlebki można przechowywać w lodówce.

Related posts

6 Thoughts to “Flatbread bez drożdży”

  1. Ania

    Pyszne I mega proste w przygotowaniu !!

    1. Pięknie wyglądają.:-) Dziękuję za skorzystanie z przepisu:-)

  2. Pyszny przepis! Chlebki prezentują się doskonale i smacznie 🙂

Leave a Comment