Wywiad z Małgorzatą Bidiuk fizjoterapeutką prowadzącą prywatny gabinet na Teneryfie

wywiad z małgorzata biiuk

Wywiad z Małgorzatą Bidiuk fizjoterapeutką prowadzącą prywatny gabinet na Teneryfie

 

Małgorzatą Bidiuk fizjoterapeutka, specjalistka od zaburzeń uroginekologicznych i położniczych, z doświadczeniem w traumatologii, sporcie i onkologii.

 

W styczniu 1997 ukończyłam dwu i pół letnie Medyczne Studium Zawodowe w Zamościu, gdzie otrzymałam tytuł technika fizjoterapii. Od 2004 roku posiadam prawo do wykonywania zawodu fizjoterapeuty na jednolitych zasadach obowiązujących w Hiszpanii osoby, które ukończyły studia licencjackie.
W roku 2012 stym ukończyłam w Polsce zaoczne studia licencjackie z fizjoterapii, które poszerzyły moja wiedzę.
Od momentu uzyskania pozwolenia na wykonywanie zawodu w Hiszpanii wciąż poszerzam swoje horyzonty uczestnicząc w kursach, warsztatch i sympozjach zawodowych na terenie całego kraju.
Doświadczenie zawodowe zdobyłam pracując w zamojskim szpitalu, madryckim ośrodku dla osób ze stwardnieniem rozsianym oraz w państwowych i prywatnych placówkach zdrowotnych na południu Teneryfy.

Najciekawsze doświadzcenia łaczą się z pracą podczas realizacji innowacyjnego projektu gminy Adeje, pt. TE ACOMPAÑA, skierowanym dla osób trzeciego wieku oraz dla niepełnosprawnych. Praca z tutejszymi AMAZONKAMI czyli paniami po mastektomii, prowadząc fizjoterapię wodną programu Mucho X Vivir Hiszpanskiego Stowarzyszenie Walki z Rakiem, tj. Asociación Española Contra el Cáncer.

Wsółpracuję aktywnie z fundacją Carrera por la Vida, organizacją na rzecz walki z rakiem piersi. Fundacja ta posiada salę wsparcia i informacji pod nazwą Sala Rosa mieszczącą się w Adeje.
Jednocześnie wspieram od strony fizjoterapii sportowców taekwondo znanego klubu Samguk.

Jestem członkiem Hiszpańskiego Związku Ginekologii i Położnictwa, tj. Sociedad Española de Ginecología y Obstetricia i Komisji Uroginekologii i Położnictwa przy kanaryjskich izbach zawodowych, tj. Comisión de Uroginecología y Obstetricia del Colegio Oficial de Fisioterapeutas de Canarias.

Wieloletnie doświadzczenie zawodowe oraz chęć rozwoju osobistego wpłynęły na
powołanie do życia w roku 2015 gabinetu Fisioterapia Move & Balance.

 

Fizjoterapia i pomaganie innym to moja pasja.

 

 

Wywiad z Małgorzatą Bidiuk fizjoterapeutką prowadzącą prywatny gabinet na Teneryfie

 

 

Zacznijmy może od tego, jak długo pracuje Pani w zawodzie fizjoterapeuty?

 

Zawód fizjoterapeuty wykonuję od prawie dwudziestu lat. Nabyta wiedza, tak teoretyczna, jak i przaktyczna podczas trwania nauki w zamojskim Medycznym Studium Zawodowym jest niesamowita. Można powiedzieć, że dzięki małej ilości słuchaczy, no i oczywiście ogromnemu zaangażowaniu kadry kształcącej, poziom nauki był bardzo wysoki. Przyznaję, że ogromnie na tym skorzystałam.
Pierwszą pracę w zawodzie podjęłam w marcu 1997 roku w zamojskim szpitalu im Jana Pawła II. Do dziś utrzymuję kontak z byłymi współpracownikami. Niektórzy z nich do chwili obecnej pracują w tym samym szpitalu.

 

Dlaczego zdecydowała się Pani na wyjazd z Polski?

 

Po pierwsze chciałabym wspomnieć, że w grudniu mija dwadzieścia lat, jak wyjechałam pierwszy raz do Hiszpanii. To taka osobista mała / duża rocznica.
Zawsze byłam ciekawa świata. Pod koniec 97 roku, kiedy nie wiadomo było czy uzyskam stały etat w szpitalu, nadarzyła się okazja do wyjazdu do Hiszpanii, konkretnie do Madrytu. Był to pobyt nielegalny i typowo zarobkowy, gdzie nie było miejsca na fizjoterapię. Możliwość wykonywania zawodu bez jego nostryfikacji ani bez znajomości języka hiszpańskiego była równa zeru.

Kilka razy wracałam do Polski, niemniej jednak były to wizyty krótkie, które potwierdzały moje przekonanie, że warto zainwestować w naukę języka hiszpańskiego i spróbować szczęścia na Półwyspie Iberyjskim. Wszystko, co nowe, wprost mnie fascynowało. Wielokulturowość, architektura, pogoda, uśmiechnięci i otwarci ludzie.

Języka nauczyłam się szybko i dzięki przypadkowej znajomości na kursie masażu klasycznego dostałam się do pracy jako opiekunka do ośrodka pobytu dziennego dla osób ze stwardnieniem rozsianym. Czyli po dwóch latach pobytu w Madrycie na nowo pośrednio rozpoczęłam kontakt z fizjoterapią. To było wielkie osiągnięcie.

 

Co skłoniło Panią do zamieszkania na Teneryfie?

 

Część urlopu w 2001 roku spędziłam na południu Teneryfy. Zauroczyła mnie swoim spokojem. Powiedzenie ŻYCIE JAK W MADRYCIE zmęczyło mnie. A to był okres, kiedy na wyspie prawie nie było rodaków. Teneryfa przeżywała ogromny rozwój budowlany, a tym samym zakup nieruchomości tutaj był dużo łatwiejszy niż w Madrycie. Poza tym pracy było pod dostatkiem.
Przed osiedleniem się na wyspie zwiedziłam wiele zakątków Hiszpanii, uważałam zatem, że mogę osiąść na spokojnej i urokliwej wyspie, zakupić mieszkanie i spokojnie pracować jako masażysta.
Wierzyłam, że nostryfikacja dyplomu kiedyś się uiści. I tak się zresztą stało.

 

Czym praca w Polsce różni się od tej, którą wykonuje Pani na Teneryfie?

 

Podstawą wykonywania pracy w zawodzie fizjoterapeuty na Teneryfie jest posiadanie prawa do wykonaywania tegoż zawodu w Hiszpanii lub na terenie Unii Europejskiej. Nieodzowne jest także zaszeregowanie w kanaryjskich izbach zawodowych, czyli Colegio Oficial de Fisioterapuetas de Canarias. Mój numer to 1167. Jest to jednoznaczne z posiadaniem odpowiedzialności zawodowej.
Odkąd pamiętam w Hiszpanii fizjoterapeuta, jest to, samodzielny zawód medyczny. W Polsce takim jest dopiero od zeszłego roku.
Merytorycznie na dzień dzisiejszy nie różni się niczym. Znajomość anatomii i fizjologii człowieka, tudzież innych kwestii medycznych to aspekty uniwersalne. Istnieje jedynie kwestia języka. A może AŻ JĘZYKA, hahahaha
Światowa Organizacja Zdrowia określiła Fizjoterapię w 1958 roku. Jest ona więc ujednolicona. Na chwilę obecną i dzięki technologii tak w Polsce, jak i tutaj stosujemy metody i techniki ogólnie nam znane.

Bardzo istotne w pracy w Hiszpanii jest to, by wykorzystywać formy leczenia sprawdzone i potwierdzone badaniami naukowymi. Nakłada się na to bardzo duży nacisk.
Np. do leczenia jednostek chorobowych związanych z bólem kręgosłupa, tak w Polsce, jak na Teneryfie wykorzystuje się te samą metodę, np. McKenzie, fizjoterapeuty nowozelandzkiego.
Natomiast do poprawy sylwetki oraz siły mięśni postawnych na Teneryfie stosujemy metodę ćwiczeń hipopresywnych. Na ile się orientuję ta metoda, jest mało znana w Polsce. Jest ona dla mnie jednym z nieodzownych narzędzi pracy np. w przypadku leczenia nietrzymania moczu czy bólu kręgosłupa.

Jeśli chodzi o różnice to,  wypada wspomnieć, iż Kanaryjczycy i Hiszpanie to, moim zdaniem, osoby, które nie mają dużej kultury co do fizjoterapii. Większość z nich uważa, że jedna sesja fizjoterapii powinna im rozwiązać problem. A tak nie jest. Poza tym często mylą fizjoterapeutę z masażystą, nie rozumiejąc zasięgu form i technik tegoż zawodu.

A wracając do języka, to oczywiście niezbędna jest doskonała znajomość języka hiszpańskiego. A poza tym ze względu na różnorodność kulturową na południu Teneryfy, a co za tym idzie możliwość leczenia pacjentów z innych krajów, potrzebna jest także znajomość przynajmniej języka angielskiego. Również niemieckiego oraz rosyjskiego.

Zawód fizjoterapeuty jest dość specyficznym zawodem. Wykonując zabieg indywidualny jako pracownik medyczny, spędzamy z pacjentem sam na sam sporą część czasu. Stąd też uważam, że fizjoterapeuta powinien posiadać specyficzne uwarunkowania, a już przede wszystkim, jeśli chodzi o leczenie zupełnie prywatne. Zaufanie, konfidencja i odpowiedzialność za zdrowie drugiego człowieka to wielkie słowa. No ale to akurat jest ważne i jednolite na całym świecie.

Na marginesie dodam jeszcze, że w Hiszpanii nie istnieje ani zawód masażysty, ani zawód osteopaty jako zawody medyczne, tj. taki, jaki może leczyć np. zaburzenia ruchu, patologie, dolegliwości bólowe. Hiszpańskie ministerstwo zdrowia oraz zawodowe izby fizjoterapeutów przestrzegają przed korzystaniem z takich usług.

 

Jak wygląda pierwsza wizyta u fizjoterapeuty?

 

Na pierwszą wizytę, po podpisaniu odpowiedniej, obowiązkowej w Hiszpanii, dokumentacji o ochronie danych osobowych, informacji o tym, na czym polega leczenie fizjoterapeutyczne, przeprowadza się wywiad z pacjentem. Wywiad ten jest związany z powstaniem oraz przebiegiem schorzenia, wykonywanym zawodem i spędzaniem wolnego czasu. Bo jak wiadomo, na nasze zdrowie oraz na przebieg choroby i jej wyleczenie wpływa wiele czynników.

Jeśli pacjent posiada wyniki badań typu zdjęcie rentgenowskie, rezonans magnetyczny to jest to moment, by się temu przyjrzeć.
Po czym następuje badanie pacjenta. Tak całościowe, jak i częściowe. Oglądamy części ciała, badamy dotykiem, wykonujemy testy i próby, które wskażą nam co i jak odbiega od normy. Ciekawym badaniem, moim zdaniem, jest badanie w przypadku np. nietrzymania moczu. Poza badaniem zewnętrznym, czyli sprawdzenie postawy ciała, ruchomości stawów miednicy, bioder, siły mięśni wykonuje się palpacyjne badanie wewnątrz jamy brzusznej tak, by zbadać stan napięcia tkanek miękkich, obecność ewentualnych blizn, zrostów np. poporodowych, czy np. stwierdzić wypadanie macicy, pęcherza moczowego czy odbytu.

Po przeprowadzonym badaniu i postawieniu diagnozy w fizjoterapii przechodzi się do wykonania pierwszego zabiegu. Jego rodzaj będzie zależał od dotychczasowego, ewentualnego leczenia, od jednostki chorobowej, wieku i wydolności pacjenta oraz od ewentualnych przeciwwskazań do danej metody uzależnionych od pacjenta. Np. kobiecie, która niedawno została mamą i cierpi na wysiłkowe nietrzymanie moczu, nie można zalecić elektrostymulacji wewnątrzmacicznej, albo np. starszemu panu z niewydolnością krążeniową oddechową, który leczy się na ból kręgosłupa, nie wykonam, ani nie zalecę terapii hipopresywnej.
Następnie wykonuje się zarys terapii, instruuje się pacjenta co do wykonywania ćwiczeni w domu i pracy. Pacjent opuszcza gabinet uzbrojony w informacje na temat swojego schorzenia oraz np. z instrukcją postawy ciała.

Charakteryzuje mnie to, iż pozostaję w kontakcie z pacjentem przez okres jego rehabilitacji. Pacjent może zwrócić się z zapytaniem przez np. WhatsApp. Pełen kontakt ułatwia proces leczenia.

 

Kto może lub powinien korzystać z usług fizjoterapeuty?

 

Uważam, że wszyscy powinni korzystać z moich usług. My, fizjoterapeuci zajmujemy się nie tylko leczeniem schorzeń zaburzeń ruchu, ale również ich prewencją.

Fizjoterapia zalecana jest już od wieku niemowlęcego aż do późnej starości. W pierwszym przypadku możemy mieć do czynienia z kolką czy ze wzdęciami wynikającymi z niecałkowitym wykształceniem się układu trawiennego lub ze zwichniętym bioderkiem po skomplikowane schorzenia neurologiczne. A w drugim przypadku osoby z hipokinezją, czyli zmniejszoną dawką ruchu też nas potrzebują po to, by dzięki ćwiczeniom utrzymać, chociażby możliwość wykonania ruchu w stawach miednicy po to, by zachować higienę intymną.

 

Cała populacja potrzebuje fizjoterapeuty od sportowców, muzyków, kelnerów, kucharzy, komputerowców, kobiet w ciąży, bankowców po osoby, które uznały jakiegoś urazu mięśni, ścięgna, kości lub borykają się z procesem onkologicznym, neurologicznym czy też przeszły operację kolana, kręgosłupa, zmniejszenia biustu czy przepukliny brzusznej.
Chciałabym zaznaczyć, że fizjoterapia jest konserwatywną formą leczenia narządu ruchu, dzięki której można uniknąć interwencji chirurgicznej. W mojej karierze zawodowej mam takie przykłady, z których jestem ogromnie dumna.

Przytoczę tutaj słowa polskiego traumatologa i ortopedy, ojca polskiej rehabilitacji,
profesora doctora hab. Wikora Mariana Degi:

“Ruch może zastąpić każdy lek, natomiast żaden lek nie zastąpi ruchu.”

 

 

Co z postawą przy komputerze, czy ma ona znaczenie na prawidłową postawę kręgosłupa?

 

Oczywiście, że tak. Niemniej jednak jakakolwiek praca, błędnie wykonywana z punktu widzenia ergonomii, ma negatywne znaczenie na postawę ciała. Po prostu dochodzi do przemęczenia mięśni kręgosłupa i innych i nasza postawa ulega pogorszeniu w odniesieniu do normy.

Aby utrzymać prawidłową postawę ciała podczas pracy przy komputerze, należy zwrócić uwagę nie tylko na nasze ciało, ale także na otoczenie. W większości przypadków to właśnie nieprawidłowa wysokość stołu, krzesła czy złe ustawienie ekranu, klawiatury czy myszki do naszych oczu i rąk sprawia, że nasza sylwetka podczas pracy jest narażona na siły zewnętrzne, których po jakimś czasie nasze mięśnie nie są w stanie znieść. Więc zaczynamy się kulić, skręcać itd., tj. Dochodzi do akomodacji naszego ciała, które zaczyna odpowiadać bólem

A jeśli chodzi o nas samych, to ważne jest wyrobienie w sobie prawidłowej postawy ciała też poza jak w tym przypadku, o co Pani pyta, pracą przy komputerze.
Jeśli nie znamy się na tym i nie wiemy jak zadziałać na naszą postawę to, nawet jeśli nam ktoś powtórzy, przysłowiowe tysiąc razy WYPROSTUJ SIĘ, to i tak z tego nic nie będzie.
No i tu jak najbardziej potrzebny jest fizjoterapeuta.
Zapraszam do mnie!

 

Wywiad z Małgorzatą Bidiuk fizjoterapeutką prowadzącą prywatny gabinet na Teneryfie

 

Czy może Pani polecić jakieś skutecznie ćwiczenia możliwe do wykonania w warunkach domowych?

 

Rozumiem, że pytanie odnosi się do utrzymania prawidłowej postawy ciała?

Jeśli tak, to powiem coś, co być może zaskoczy swoją prostotą. Chodzenie boso z książką na głowie wyrabia w nas ogromne poczucie poprawnej postawy ciała. Nie pomyliłam się, …chodzi o POCZUCIE, inaczej Propriocepcje. To jedna z wielu form wyrobienia w nas obrazu prawidłowej postawy ciała, ale więcej na ten temat już w gabinecie.

 

Kiedy powinniśmy zwrócić  się do fizjoterapeuty?

 

Na pewno, kiedy pojawi się ból narządu ruchu. I co najważniejsze, nie powinniśmy zwlekać z tą wizytą. Oczekiwanie, że ból szyi, dolnego odcinka kręgosłupa czy stan po skręceniu stawu skokowego przejdzie sam, jest błędem. To tylko wydłuży proces leczenia i przysporzy większego nakładu czasu I pieniędzy. Najczęściej źle wyleczone zaburzenia narządu ruchu nawracają…i to ze zwiększoną siłą.

 

Do fizjoterapeuty warto zwrócić się, gdy np. u dzieci zauważymy, że nieprawidłową ustawiają stopy, albo kiedy pojawia się ból głowy i szyi u tych, które noszą aparaty ortodontyczne.

Kiedy jesteśmy w ciąży lub tuż po niej. Panie podczas menopauzy, które na skutek otyłości lub i zawirowań hormonalnych cierpią na wypadanie narządów rodnych czy nietrzymanie moczu, a nawet kału.
Zapraszam Panów, którzy po operacji prostaty nie mogą się uporać z nietrzymaniem moczu lub brakiem erekcji. Tak, takie zaburzenia leczy się za pomocą rehabilitacji.

Panowie, którzy spędzają długie godziny na niewygodnym siodełku roweru i cierpią na mrowienie mięśni krocza czy brak erekcji.

Panie, które przeszły operację piersi z powodu raka. Rehabilituje się nie tylko kończynę górną ze względu na obrzęk. Panie też bardzo często na skutek chemio- i radioterapii cierpią na brak śluzu w pochwie, przez co penetracja, a co za tym idzie współżycie seksualne, staje się nie do zniesienia. Fizjoterapia mięśni dna miednicy jest na to rozwiązaniem.

 

Osoby po wypadkach lokomocyjnych, jak najbardziej.

 

Warto wspomnieć, że fizjoterapeuta z legalnie działającym gabinetem jest w stanie wystawić faktury za swoje usługi. A co za tym idzie pacjent może po leczeniu ubiegać do swojego ubezpieczyciela o zwrot poniesionych kosztów za prywatne leczenie.

 

Uważam, że leczenie w gabinecie takim jak mój, to znaczy, gdzie jest indywidualne i jednoosobowe podejście do pacjenta szansa na wyleczenie się, jest dużo większa niż nawet w sporym prywatnym szpitalu. Wynika to oczywiście z możliwości skupienia się tylko na jednym pacjencie podczas sesji, a nie np. sześcioma.

 

Jak mieszkańcy Teneryfy mogą się z Panią skontaktować?

 

Przyjmuję w gabinecie Fisoterapia Move & Balance od poniedziałku do piątku.
Mój numer telefonu komórkowego to (0034)616 205 566, również WhatsApp
Tel. Stacjonarny to (0034)922 71 5148.

Można skontaktować się ze mną też drogą mailową: movebalancetenerife@gmail.com
Przyjmuję pacjentów według umówionych wcześniej wizyt.

Gabinet znajduje się w gminie Adeje, tj. Torviscas Alto, ulica Galicia, bez numeru, Centrum Handlowe Cosmos, Piętro 0, Lokal 4A

Dodam tylko, że gabinet jest w pełni prywatny, autoryzowany przez Servicio Canario de la Salud, numer 6779, a co za tym idzie świadczone w nim usługi odpowiadają miejscowym standardom.

 

Panią Małgorzatę można znaleźć:

 

Facebook https://www.facebook.com/FisioterapiaCostaAdeje/

Twitter https://twitter.com/moveandbalancef

 

Fisioterapia Personalizada en Tenerife

 

Wywiad i pogadanka zawodowa:

Wywiad dla Hotel H10 Costa Adeje Palace

Pogadanka zawodowa w Sala Rosa, miejsce poświęcone kobietom po mastektomii, ich rodzinom i przyjaciołom.

http://www.adeje.es/salud/blog/726-tarde-magnifica-con-la-participacion-de-la-fisioterapeuta-malgorzata-bidiuk-y-la-escritora-carmen-paloma-martinez 

 

 

Dziękuję Pani Małgorzacie za czas poświęcony na wywiad. Mam nadzieję, że wskazówki zawarte w tym poście będą dla nas wszystkich przydatne. Jeśli mieszkacie na Teneryfie –  koniecznie umówcie się na wizytę. Pamiętajcie. “Ruch może zastąpić każdy lek, natomiast żaden lek nie zastąpi ruchu.”

 

Related posts

15 Thoughts to “Wywiad z Małgorzatą Bidiuk fizjoterapeutką prowadzącą prywatny gabinet na Teneryfie”

 1. Bardzo fajny wywiad.
  Ciężka praca, ale na pewno daje wiele satysfakcji 🙂

  1. Małgorzata Bidiuk

   Dziękuję. Tak, satysfakcji jest wiele. I to sprawia, że zapomina się o trudach tego zawodu.

 2. Bardzo ciekawy wywiad. 🙂 Czuć, że rozmówczyni lubi to, co robi, że to jej pasja. I fajnie, że wspomina o tym, że cały czas doskonali swój warsztat. Powodzenia!

 3. Aga

  Fajnie taki wywiad przeczytać, pozdrawiam

 4. Swego czasu szukaliśmy fizjoterapeuty dla naszego synka, który miał problemy z asymetrią i napięciem mięśniowym. Dlatego wiem,że znalezienie naprawdę dobrego specjalisty do łatwych nie należy – i tym bardziej cenię sobie takie doświadczone i oddane pacjentom osoby.

 5. dr.med.specjalista chirurg dziecięcy i med.ogólnejZofia Luty- Dorka

  Gratuluję!!!!!!Źyczymy sobie takich fizjoterapeutów jak Pani,gdzie zawód łączy się ze stałym pogłębianiem wiedzy i POWOŁANIEM.Ja,jako specj.chirurg dziecięcy i ogólny z wieloletnią praktyką uwaźam,że fizjoterapia jest konieczna w leczeniu chorób .Indywidualne podejście do Pacjentów jest b.waźne.
  .

 6. Widać jak ważne jest ciągłe kształcenie się, w szczególności jeśli chodzi o zawód, który trwale związany jest ze zdrowiem człowieka.Bardzo ciekawy wywiad 🙂

 7. Lu

  Ciekawe, ale póki co to nieprzydatne dla mnie informacje, niemniej jednak przyjemnie się czytało. Lubię wyczerpujące temat teksty, tutaj musiałam sobie nieco dogooglać, ale i tak gratuluję wywiadu

 8. świat otworem stoi dla tych, co faktycznie chcą!

  1. Klaudia, trafiłaś w 10-tkę. Nic dodać i nic ująć. 🙂

 9. Katarzyna

  Nie znałam Twojej strony od tej strony! Bardzo chętnie poznałam panią Małgorzatę 🙂

 10. Kamila / Z naciskiem na szczęście

  Widać, że to praca z zamiłowania 🙂 Wymaga poświęcen, ale jest tego warta 🙂

 11. Uwielbiam czytać historie osób, które podejmują wyzwania i konsekwentnie dążą do tego, by urzeczywistnić marzenia, a z drugiej strony realizują się w pracy. Zwłaszcza, że mam wrażenie, że w tych czasach mało kto jest zadowolony ze swojego życia zawodowego. Pozdrawiam serdecznie!

Leave a Comment