San Cristóbal de La Laguna. Miasto, które trzeba zobaczyć

San Cristóbal de La Laguna. Miasto, które trzeba zobaczyć.

San Cristóbal de La Laguna to miasto w północnej części Teneryfy w aglomeracji Santa Cruz de Tenerife, około 141 tys. mieszkańców. Ze względu na ilość zabytków w 1999 roku miasto wpisano na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Namawiam Cię do tego, abyś przeszedł się uliczkami tego miasta, skosztował tradycyjnych dań, zobaczył architekturę, poznał rzemiosło. Warto.

 

Dania, które możesz spróbować w tym mieście, są takie same,  jak na całej Teneryfie, m.in. ziemniaki z  sosem mojo, mięso wieprzowe i tosty. Na obszarach górskich najczęstszym potrawami są pomarszczone ziemniaki z sosem mojo picón i salmorejo oraz ułożone mięso kozie, które można zamówić w wielu restauracjach zarówno w stolicy, jak i na północy.

 

Pikantny zapach gofio i kanaryjskie gulasze z dyni, marchwi, kapusty, prosa lub kukurydzy ananasa, fasoli, ziemniaków, słodkich ziemniaków, wołowiny i kurczaka to inne świetne odniesienia do tutejszej kuchni. Potrawy z warzyw a nade wszystko z soczewicy i ciecierzycy są głównymi daniami kuchni kanaryjskiej. Cenione są one nie tylko w domach, ale i w lokalnych restauracjach.

 

W całym mieście najbardziej zaleca się spożywanie ryb, zarówno smażonych, jak i duszonych. Idealnymi miejscami na zamówienie dań z ryb są miejscowości Bajamar i Punta del Hidalgo.

 

Lokalna kuchnia na Teneryfie

 

 

San Cristóbal de La Laguna. Miasto, które trzeba zobaczyć

 

 

Miejscowa gastronomia jest znana z jakości, różnorodności i oryginalności najbardziej pysznych typowych potraw, takich jak słynne łopatki Punta de Hidalgo, kapusty, cabrillas, chernes, grouper, los Chicharros, towarzyszą im typowe dla tej kuchni sosy: mojos i pomarszczone ziemniaki.

 

 

Jeśli chodzi o wina, to warto wspomnieć o tych dobrych jakościowo, czyli te czerwone i różowe, które są podawane w kilku gospodarstwach gminy, a także w części północno-wschodniej, która otrzymała nazwę pochodzenia Tacoronte-Acentejo. W ten sam sposób dobrym dopełnieniem tych win mogą stać się sery kozie i owcze produkowane w gminie. Wiele z nich można zakupić na rynku La Laguna.

 

 

Rzemiosło

 

Popularna w La Laguna jest przede wszystkim ceramika.
Wiele dzieł sztuki ceramicznej zostało wykonane przez artystów pochodzących z miast Tejina i Valle Guerra.
Oprócz tego można wyróżnić w tej części miasta różne robótki ręczne, jak i haft. Dawno temu były cenione tu zawody takie jak, złotnicy, kowale i konserwatorzy, chociaż w dzisiejszych czasach nie mają one większego znaczenia.

 

 San Cristóbal de La Laguna. Miasto, które trzeba zobaczyć.
Tenerife, la Laguna

Charakterystyczną cechą rzemiosła kanaryjskiego jest rustykalność, która nadaje jej atrakcyjny charakter. Podobnie, oprócz rysunków i haftów, ceramiki, warto zauważyć produkcję tkanin i dywanów.

 

Warto osobiście poznać to miejsce. Polecam.

 

Iglesia de la Concepción de la Laguna

Related posts

8 Thoughts to “San Cristóbal de La Laguna. Miasto, które trzeba zobaczyć”

 1. Cudowne miasto, aż chce się je zobaczyć!!!

  1. To prawda Marta. Koniecznie trzeba je zobaczyć.

 2. Bardzo chciałabym odwiedzić to miasto 🙂

 3. Świetne miejsce! Od razu nabrałam ochoty, aby je zobaczyć. Szkoda, że tak daleko 🙂

  1. Agnieszko, może uda Ci się zaplanować wakacje na Teneryfie w przyszłym roku? Fajnie by było. 🙂

 4. Fakt, jest niezwykle atrakcyjne 🙂 Piękne miejsce.

 5. Patrząc na wybrane zdjęcia w pierwszym momencie przywiodło mi na myśl mnogość kolorów. Do włoskiego Burano jeszcze sporo, niemniej jednak sądziłem, że na Teneryfie przeważają (ze względu na klimat) jasne tynki, w starych domach.

  1. Te zdjęcia robiłam jesienią, porą deszczową i nie zabardzo mi one przypadły do gustu. Pokazują one mimo to jedno z piękniejszych miasteczek na północy wyspy. Mam nadzieję, że któregoś dnia uda Ci się Dawid zaplanować pobyt na Tene i osobiście je poznać 🙂

Leave a Comment