Na co zwrócić uwagę kupując nieruchomość na Teneryfie

Na co zwrócić uwagę kupując nieruchomość na Teneryfie? Dlaczego warto sprawdzić stan prawny nieruchomości przed jej zakupem? Na te pytania odpowiedzą moi wyjątkowi goście, Aneta i Mateusz, autorzy bloga Legalne Kanary.

Ich pierwsza przygoda związana z Wyspami Kanaryjskimi rozpoczęła się w czerwcu 2018 roku właśnie na Teneryfie. Ich zadaniem było przeprowadzanie seminariów dla hiszpańskich studentów, wprowadzając ich w tematykę polskiego prawa, jak i polską kulturę. Już od samego początku chcieli poznać kulturę, język, kuchnię i zwyczaje kanaryjskie. Nie ukrywając, są nimi zauroczeni. By nauczyć się języka kanaryjskiego (co różni się od hiszpańskiego) ich głównym środkiem transportu było podróżowanie na stopa! Poznali wielu ciekawych ludzi, przeżyli niesamowite przygody i dowiedzieli się o historiach, których nie znają książki. Obecnie, czyli w 2019 roku, rozpoczęli pracę w kancelarii adwokackiej na Teneryfie, a w celu pomocy Polakom na Wyspach Kanaryjskich oraz dzieleniem się wiedzą założyli stronę, którą krok po kroku rozwijają. Wracając do tematu nieruchomości. Oddaję głos Legalne Kanary.

Na co zwrócić uwagę kupując nieruchomość na Teneryfie

Kupno nieruchomości, zwłaszcza w innym kraju, zawsze budzi w nas ekscytacje, a zarazem pojawia się pewna wątpliwość.

Gdy już znaleźliśmy naszą wymarzoną nieruchomość, na którą trafiliśmy, widząc tabliczkę „se vende” lub po prostu z agencji nieruchomości, pojawia się pytanie, co mamy zrobić dalej by kupić „bezpiecznie” naszą nieruchomość? A gdy chciałbyś dowiedzieć się jak znaleźć nieruchomość, zapraszamy na naszą stronę, gdzie będzie już w niedalekiej przyszłości dostępny poradnik dotyczący tej tematyki. Przechodząc do rzeczy

Gdy już obejrzeliśmy nieruchomość, kolejnym ważnym, jak nie najważniejszym etapem jest sprawdzenie stanu prawnego nieruchomości (ang. due diligence). Najbezpieczniejszą formą sprawdzenia stanu prawnego nieruchomości jest zlecenie tego niezależnej kancelarii adwokackiej lub firmie specjalizującej się w tej tematyce, lub po prostu sprawdzenie jej stanu prawnego samodzielnie. Co należy rozumieć przez sprawdzenie stanu prawnego nieruchomości? Przede wszystkim należy sprawdzić, kto jest właścicielem nieruchomości, czy istnieją na niej obciążenia (hipoteka, służebność), sposób korzystania z nieruchomości, czy wykupiono ubezpieczenie, czy zapłacono od niej podatek od nieruchomości itp. Jak sam widzisz, do sprawdzenia jest wiele spraw, które można wyliczać i wyliczać, ale też łatwo przeoczyć.

Gdy wybierzesz opcję samodzielnego sprawdzenia, możesz zwrócić się do właściwego Registro de la Propiedad (Rejestr Nieruchomości), w którym dana nieruchomość jest zarejestrowana. Możemy uzyskać dwa rodzaje dokumentów:

  1. Nota simple informativa – odpis zwykły księgi wieczystej – W tym wypadku musisz pamiętać, że ten odpis ma jedynie charakter informacyjny i w przypadku ewentualnego procesu sądowego nie może stanowić dowodu na istnienie/nieistnienie obciążeń na nieruchomości ani żadnych innych praw. Jednakże, ten dokument dostarcza nam podstawowych informacji dotyczących opisu nieruchomości wraz z jej danymi o powierzchni, obciążeniach hipotecznych wraz z zaznaczeniem odpowiedzialności za kwotę główną i odsetek, służebnościach, sporach sądowych, które dotyczą tej nieruchomości oraz wszystkie inne czynniki, które wpływają na korzystanie z tej nieruchomości .
  2. Certificación de domino y cargas (zaświadczenie o prawie własności i obciążeniach), który jest rozbudowaną częścią poprzedniej wersji, z reguły niedostępną dla nas na tym etapie.
    Nic nie stoi również na przeszkodzie, by zwrócić się do sprzedającego nieruchomość o udzieleniu informacji, a co najważniejsze, przedstawieniu dokumentów dotyczącej tej nieruchomości. W szczególności możemy poprosić o potwierdzenie zapłaty podatku od nieruchomości, wypis aktu nabycia nieruchomości lub zaświadczenie wydane przez wspólnotę mieszkaniową, czy lokal nie zalega w zapłacie czynszu.

Od Anety i Mateusza

Chcielibyśmy zaznaczyć, iż nasze wpisy nie mają charakteru porad prawnych, a są jedynie dzieleniem się naszą wiedzą w celu pomocy w rozwiązaniu problemów. Każdy przypadek jest inny i w razie potrzeby powinien być on skonsultowany z profesjonalnym pełnomocnikiem.
W razie potrzeby zapraszamy do kontaktu i umówienia się na spotkanie w kancelarii adwokackiej, w której pracujemy.

na co zwrocic uwage kupujac nieruchomosc na teneryfie

Już niedługo Aneta i Mateusz będą podchodzić do egzaminu wstępnego na aplikację adwokacką i radcowską w Polsce. Trzymajmy za nich kciuki.

One Thought to “Na co zwrócić uwagę kupując nieruchomość na Teneryfie”

  1. Netuser

    Pod kredytem jest taka informacja „Préstamo concedido + intereses + 12% de gastos”. Co to dokładnie oznacza, jakie opłaty są w tym zawarte? Czy jest wliczony już podatek za nieruchomość?

Leave a Comment