Miód z Teneryfe

miód na teneryfie

Aż przykro się przyznać, że o produkcji miodu na Teneryfie dowiedziałam się tak niedawno. Do tej pory wydawało mi się, że miód sprowadzany jest z Hiszpanii, a prawda okazała się zupełnie inna. O produkcji miodu dowiedziałam się, będąc w parku narodowym del Teide.

Klimat na wyspie jest bardzo zróżnicowany, od wilgotnego, z dużymi opadami deszczu na obszarze północnym, poprzez górzyste tereny parku narodowego del Teide. Właśnie takie warunki klimatyczne wpływają na szatę roślinną wyspy. W tutejszych ulach obok regionalnej pszczoły kanaryjskiej można spotkać pszczołę iberyjską i włoską. Dzięki całorocznej wegetacji osiąga się około 20 kg miodu od rodziny w ciągu roku.

 

Miód z Teneryfe

 

Skąd miód na Teneryfie?

Spośród miodów pochodzących z Teneryfe na szczególną uwagę zasługują:

 

Miód ratama del Teide. Charakteryzuje się on jasnobursztynową barwą ze złocistymi tonami, ma bardzo delikatny roślinny zapach i łagodny smak, dlatego chętnie spożywany jest bezpośrednio np. do śniadania. Wytwarza się go z rośliny zwanej Spartocytisus supranubius, która występuje w odrębie parku de Teide na wysokościach około 1900-2200 m n.p.m.

 

Miód tajinaste. Wytwarzany jest z endemicznych roślin z rodzaju Echium. Występują one głównie w  południowo-wschodnim rejonie wyspy. Kwitną w  okresie wiosenno-letnim. Otrzymywany miód jest bardzo jasny, z tendencją do szybkiej krystalizacji. Ma słaby, bardzo łagodny smak.

 

Miód aguacate.  Produkowany jest w obrębie największych plantacji awokado. Jest to miód wiosenny o  ciemnobursztynowym lub bardzo ciemnym kolorze, czasami przybierający barwę niemal czarną. Tradycyjnie wykorzystywany do produkcji gofio.

 

Miód barrilla.  Miód charakteryzuje się bardzo szybką krystalizacją z  małymi, niewyczuwalnymi kryształkami. Ma charakterystyczny, lekko mleczny smak. Posiada aromat przypominający mleko skondensowane i dlatego spożywa się bezpośrednio z chlebem.

 

Miód castano. Uzyskiwany jest z  kasztanowca jadalnego. Ma charakterystyczny i intensywny zapach i gorzkawy posmak. Jest podawany do deserów, a  także do przyprawiania mięs i  drobiu.

 

Miód wrzosowy– miód tagasaste. Wytwarzany jest z  nektaru Chamaecytisus. Jest ciekły (bardzo wolno krystalizuje się)  nawet powyżej trzech lat zachowuje płynną konsystencję.

 

Miód z migdałowca. Jest miodem szybko krystalizującym, o  bardzo charakterystycznym smaku i  zapachu migdałów oraz bursztynowym kolorze.

 

Oprócz miodów gatunkowych wytwarzane są także miody wielokwiatowe i górskie.

 

Ja kupuję miód wrzosowy. Cena jednej buteleczki kosztuje ok. 5 euro. Jest to miód, który nie tylko nakładam na chleb, ale także używam do wypieków ciasta.

 

Czy ktoś z Was, miał okazję spróbować miodu z Teneryfe?

Related posts

12 Thoughts to “Miód z Teneryfe”

 1. Mimo pobytu na Teneryfie jakoś przegapiłam temat miodu. Niedługo będę na Gran Canarii. Muszę się rozejrzeć, czy trafię na jakieś lokalne miody 🙂

  1. O miodzie na Teneryfie dowiedziałam się nie tak dawno:-) Człowiek wciąż odkrywa coś nowego. Mam nadzieję, że na Gran Canaria też jest lokalny miód. Ja jeszcze nie miałam okazji widzieć tej wyspy, ale mam nadzieję, że wkrótce też ją zobaczę 🙂 Daj znać, proszę 🙂 czy udało Ci się znaleźć miód na Gran Canarii, też jestem ciekawa:-)

   1. To miodów na Gran Canarii dużo. Nawet pasieki widziałam z daleka. Ja sobie kupiłam miel del bosque. Ciekawa jestem, czy będzie dużo inny od naszego spadziowego.
    Gran Canaria jest piękna. I teraz nie wiem, czy bardziej kocham GC czy Teneryfę 😉

    1. Bardzo się cieszę. 🙂 Myślę, że te obie wyspy mają coś szczególnego w sobie. Nie da się pokochać tylko jednej, po prostu się nie da. Obie są piękne.Mam nadzieję, że miód będzie Ci smakował.Ciepło pozdrawiam:-)

 2. Nie próbowałem, ale jeśli nadarzy się ku temu okazja, to nie pogardzę. Z całego miodowego towarzystwa kojarzę tylko spadziowy i lipowy, te akurat kosztuję dość często. 😉

  Pozdrawiam,
  Damian

  1. Miód jak miód. Zawsze smaczny, słodki i zdrowy. Kto wie, może któregoś dnia będzie okazja do spróbowania miodu właśnie z tej wyspy. Pozdrawiam.

 3. Na Teneryfie jeszcze nie byłam, choć bardzo bym chciała. Przynajmniej wiem, że warto tam spróbować tych różnych miodów. Pewnie miałabym dylemat, który wybrać.

  1. Zapraszam Cię na Teneryfę, bo naprawdę warto. Jest pięknie. Miodów tu bardzo dużo i jestem pewna, że któryś byś na pewno wybrała.:-)

 4. Ale się słodko zrobiło 🙂 Ja lubię polski, wiejski miód, ale ten z Teneryfe strasznie mnie zaintrygował, jak będę mieć okazję, na pewno spróbuję!

  1. Ja mam okazje taki miodzik jeść codziennie i powiem Ci,że jak będziesz miała okazję tu być- koniecznie go spróbuj.:-) Warto.

 5. Fajne! Ja też nie wiedziałam że jest tyle rodzajów miodu na Tene! 🙂

  1. Ja też nie wiedziałam. Dowiedziałam się całkiem przez przypadek. 🙂

Leave a Comment