La Cueva del Cañizo. Jaskinia w Badajoz

La Cueva del Cañizo jaskinia w Badajoz

La Cueva del Cañizo. Jaskinia w Badajoz

 

Jaskinia Cañizo, położona na wysokości około 100 metrów w stosunku do kanału Badajoz Barranco, niewątpliwie stanowi najbardziej znaczący prehistoryczny ślad, który pokazuje aktywność Aborygenów w tym miejscu.

 

Jaskinia Cañizo zawdzięcza swoją nazwę dwunastu drewnianym prętom, które zostały umieszczone na dachu.
Istnieje kilka teorii, związanych z ich osadzeniem.
Najbardziej popularną teorią jest to, że kije były wykorzystywane do nabijania żywności, głównie sera.

 

La Cueva del Cañizo. Jaskinia w Badajoz

 

Felipe Miguel de Poggi Borsotto stwierdził w 1868 roku.:

 

1. Nazwa ta jest określana nazwą trzciny lub sera Guanches, ponieważ ci tubylcy używali ich do suszenia sera.

2. Jaskinia została wykorzystana do wykonywania tej codziennej pracy, można pomyśleć, że dostęp do niej powinien być znacznie łatwiejszy niż dzisiaj. Być może chodnik pozwolił Guanchesom dotrzeć do miejsca i złożyć tam swoje jedzenie. Zniszczona ścieżka po prostu zniknęła po ciężkiej burzy.

 

 

Historyczne odniesienia do jaskini Cañizo

 

Felipe Miguel Poggi Borsotto 1868

 

Na brzegach południowej strony i na niemal niedostępnej wysokości znajduje się jaskinia, siedziba Guanches z innego czasu, w górnej części, w której znajdują się kije umieszczone w formie envigado. Z dołu pojawia się jego grubość jak kciuk mężczyzny, a jego kolor jest biały; Ale wiemy w odniesieniu do osoby, która zdołała wniknąć tam z bliskim ryzykiem jego życia, które są o połowie pręta średnicy i jest klasą drewna, które nie jest znane w ciągu dnia. Jest ona oznaczona nazwą trzciny cukrowej lub serem Guanches, ponieważ te aborygeny użyły ich do suszenia ich serów.

 

IRené Verneau 1890

Miejsce takie nie mogło powstrzymać starych, którzy lubili strome wąwozy. Gdziekolwiek widzisz jaskinie, które służyły jako schronienie. Niestety, wszystkie zostały zdewastowane, oprócz tego, że nikt nie był w stanie tam dotrzeć. Znajduje się ona na ogromnej wysokości, zawiera kilka belek umieszczonych bez wątpienia w celu utrzymania niewielkich bloków.
Już zrobiłem trudne wzniesienia i nie myślałem, że będzie to poza moją siłą. Z pomocą moich stóp i dłoni wstąpiłem na większą odległość, która oddzielała mnie od niewidocznej jaskini. Wyczerpany, chciałem odpocząć na grubym bloku, który wydawał się tam być celowo. Niestety skała nie była twarda i uginała się pod stopami.

 

Nicolás Goode 1893

Duża jaskinia Guanche, która jest przedmiotem zainteresowania, została zbadana w ubiegłym roku przez dr Oscar Simony. Mały drewniany krzyż w sąsiedztwie wskazuje miejsce, w którym odkryto niedawno miejsce zniszczonych szczątków ubogiego kozła, które spadły w przepaść.

 

Mam nadzieję, że ten wpis zachęci Cię do odwiedzenia tego prehistorycznego miejsca.

 

Barranco de Badajoz. Wąwóz Güímar

Related posts

Leave a Comment