Karnawał na Teneryfie

karnawał na Teneryfie

Karnawał na Teneryfie jest jednym z największych wydarzeń w życiu kulturalnym wyspy. Te piękne święto narodowe obchodzi się od czasów kolonialnych; Trzysta pięćdziesiąt lat temu karnawał był przywilejem szlachty. Szlachta i królewiczowie ubrani byli w kostiumy zwykłych ludzi, a ich służący ukrywali twarze za maskami i przebierali się w stroje królewskie.

 

W swojej długiej historii Karnawał przeszedł wiele zmian; Kolorowe fiesty były wielokrotnie zabronione. Obecnie Karnawał na Teneryfie jest imprezą uniwersalną, która nadaje legendarnemu Rio Carnivalowi swoją sławę i popularność. Karnawał ten odbywa się w okresie od lutego do marca, a konkretne daty zmieniają się co roku.

 

Zgodnie z tradycją, impreza rozpoczyna się od wyboru Queen of Carnival, czyli Królowej Karnawału. Przygotowanie do tego ważnego wydarzenia trwa przez cały rok. Organizacje publiczne i rządowe wybierają najbardziej obiecujące zawodniczki na wyspie; Doświadczeni projektanci mody od wielu miesięcy przygotowują wspaniałe kostiumy. Zawodniczki muszą być nie tylko urocze i utalentowane, ale również silne, ponieważ często masa świątecznych kostiumów wynosi ponad dziesięć kilogramów.

 

Po wybraniu królowej odbywa się procesja ulicami miasta. Miesza się z imprezami masowymi i kończy się rano następnego dnia. Innym przewidywanym wydarzeniem festiwalu jest parada, w której uczestniczą mieszkańcy i goście na wyspie. Jej członkowie, aby chodzić po ulicach miasta, muszą nosić kolorowe kostiumy. Wielka parada w Santa Cruz w 1987 roku weszła do Księgi Rekordów Guinnessa. Wzięło w niej udział około 240 000 osób.

 

Jedną z ważniejszych części tego obrządku są tzw. murgas. Są to duże grupy, które składają się z mężczyzn, kobiet, a nawet dzieci, którzy wykonują satyryczne i zabawne pieśni o polityce, ich niezadowolenie lub dezaprobatę wobec swojego kraju. Każda grupa zostaje oceniona, a nagroda jest przyznawana pod koniec konkursu.

 

Koniec Karnawału jest niesamowity i ekscytujący. Ostatni dzień festiwalu nazywa się “pogrzebem sardynek”. Ogromna papierowa ryba spalona zostaje w jednym z miast, a procesowi towarzyszy głośny krzyk mieszkańców i turystów Carnival. Ten komiczny i przejmujący rytuał oznacza zakończenie karnawału, ale mieszkańcy następnego dnia zaczynają przygotowywać się do świąt, które będą obchodzone w kolejnym roku.

 

W tym roku karnawał rozpocznie się 19.02.2020 i trwać będzie do 1-03-2020. Na moim Fb znajdziesz notatnik z całym programem. Jeśli masz szansę być częścią fiesty na Wyspach Kanaryjskich, zrób to!

 

karnawał na teneryfie, parada, kostiumy

Related posts

16 Thoughts to “Karnawał na Teneryfie”

 1. Oj jak ja bym chciała być tam chociaż na krótko… Nie tracę nadziei, że kiedyś się uda, a wtedy będę miała sporą wiedzę dzięki Twoim wpisom 🙂

  1. No ja mam taką nadzieję Aniu, że uda Ci się zaplanować pobyt w tym pięknym miejscu. Każda pora roku jest dobra na wypoczynek na tej pięknej wyspie.

 2. Cudnie tam musi być:) Aż sama wybrałabym się tam na wycieczke 🙂

  1. Zachęcam. Wyjątkowe przeżycie.

 3. To musi być przeżycie, te kolory i ta radość muszą dawać niesamowitą energię. Chciałabym kiedyś zobaczyć karnawał w Rio, ale nie pogardzę Teneryfą.

  1. Karnawał na Teneryfie jest rzeczywiście wyjątkowy, a pod względem zabawy jes zaraz po Rio. 🙂 Może uda Ci się zaplanować pobyt tutaj?. Nie będziesz żałować.

 4. Bookendorfina

  Z wielką przyjemnością wezmę udział w takim wydarzeniu, najwyższy czas samemu to zobaczyć. 🙂

 5. Niedawno wróciłam z Teneryfy. Akurat w żaden sposób terminy nie pasowały mi, aby wybrać się w czasie karnawału, ale czytałam też w przewodniku, że to bardzo fajna impreza 🙂

  1. Tak, to prawda. Karnawał na Tene jest wspaniały. Warto w tym czasie wybrać się na Teneryfę. Może w przyszłym roku Ci się uda? 🙂

 6. Tomasz

  Interesujące wydarzenie, szkoda, że tak mało zdjęć.

 7. super wydarzenie. 🙂 dla turystów tym bardziej ekstra 🙂

 8. Jacek

  Jade w lutym.do Santa Cruz specjalnie na karnawal 🙂 Nie moge sie doczekac

  1. Świetnie Jacku, a powiedz, czy to będzie Twój pierwszy karnawał na Teneryfie?

 9. ANDRZEJ

  Jedziemy całą grupą (6 osób) na wybory Królowej Karnawału (07.02.2018) – czy spotkamy tam wielu rodaków? Może kogoś z tego forum? To nasz pierwszy karnawał na Teneryfie… ale zapewne nie ostatni. Czy w okresie 04.-11.02.2018 poza w/w wyborami jest jeszcze jakiś znaczący event na Wyspie? Jakie miasta polecacie?

  1. Andrzeju, polaków w tym dniu będzie bardzo wielu w Santa Cruz. Cały karnawał to wspaniałe wydarzenie. Warto śledzić go od początku do końca. https://www.guidetocanaryislands.com/tenerife-carnival-2018/ Pod tym linkiem można zobaczyć program. Wiele jest do zobaczenia na Tene. Polecam artykuł https://onlytenerife.com/co-warto-zobaczyc-na-teneryfie/ Zapraszam Cię także do polubienia mojej strony na FB. Możesz także napisać zapytanie na mojej stronie głównej fb,jestem pewna, że ktoś z czytelników sie odezwie. Z tego co wiem, kilka osób bedzie karnawał spędzać na północy, może uda Wam się spotkać. 🙂

 10. Na ten karnawał to musimy sęe wybrać 😉

Leave a Comment