Karaluchy na Teneryfie. Jak sobie z nimi poradzić

karaluchy

Karaluchy na Teneryfie. Jak sobie z nimi poradzić.

Pamiętasz tę popularną piosenkę La cucaracha? La cucaracha, la cucaracha, ya no puede caminar.Porque le falta, porque no tiene, las dos patitas de atrás.
Piosenka super, fajnie ją się śpiewa, a w jej rytm super się tańczy, ale rzeczywistość z karaluchami jak wiesz, już wygląda inaczej. Karaluchy wzbudzają wstręt, roznoszą różne choroby i bakterie. Przyznam szczerze, iż nie byłam pewna, czy ten artykuł powinien powstać, no bo kto będzie chciał czytać o robactwie na Teneryfie. Niestety jest to u nas duży problem, z którym wielu sobie nie radzi, dlatego zdecydowałam się napisać kilka zdań na ten temat.

Karaluchy na Teneryfie. Jak sobie z nimi poradzić

Chociaż Teneryfa to mój mały raj na ziemi, to muszę Ci się przyznać, że miałam kilka mini ataków paniki podczas wieczornych spacerów. O zmroku te straszne bestie zaczynają wychodzić zewsząd, szczególnie latem. Pamiętam moje pierwsze miesiące tutaj, kiedy to podczas spaceru bardziej wpatrywałam się w ziemię niż na otaczające mnie widoki.

Karaluchy są na Teneryfie. Jeśli ktoś Ci powie, że ich nie ma, to nie wierz. Ogólnie rzecz biorąc, jak tylko zrobi się ciepło, wyłażą z rur i wszelkich wentylatorów. Tylko żeby Cię to nie przeraziło. To, że są, nie znaczy, że będziesz je widział w miejscu, w którym się zatrzymasz. Hotele na dobrym poziomie dbają o to, by ich nie było. Mieszkańcy są już do nich przyzwyczajeni, turyści i ci, którzy przeprowadzili się tu od niedawna, narzekają i pytają co robić.

Karaluchy na Teneryfie. Jak sobie z nimi poradzić

Ja nie pamiętam, abyśmy w naszym mieszkaniu mieli z nimi problem. Właściciel miał spisaną umowę z firmą, która co jakiś czas pojawiała się w budynku ze specjalnym żelem. Wiem, że wielu właścicieli apartamentów dba o to, by w ich mieszkaniu nie było. Niestety nie wszystkich stać na profesjonalną dezynfekcję.
No, ale do sedna. Co zrobić, gdy się pojawią i jak sobie z nimi poradzić. Przede wszystkim miej przy sobie ciężki kapeć 🙂

Na początek chcę zaznaczyć to, że jeśli w domu są karaluchy, nie znaczy, że mieszkanie jest nieposprzątane. Karaluchy lubią wilgoć i ciepło, a więc mogą zagnieździć się wszędzie. Zasiedlają mieszkania, zakłady gastronomiczne, kuchnie i restauracje.

Najważniejsze, żebyś zidentyfikował, którędy wchodzą. Przejrzyj szczelność rur, ścian, kształt syfonów, ciemne kąty, podwieszane sufity. Pozatykaj wszystkie możliwe dziury.
Dbaj o porządek w mieszkaniu.
Częstsze sprzątanie może skutecznie ograniczyć ich liczebność.

Poza tym polecam nie zostawiać jedzenia na wierzchu i wszystko wkładać dodatkowo do woreczków, pojemników i szczelnie zamykać.
Otwory ściekowe w domu wyparzać od czasu do czasu gorącą wodą.
Wyrzuć wszystkie kartony. Karaluchy lubią tam się chować, a więc wszystkie pudła do kosza.
Nie zostawiaj okruszków na stole, częściej zamiataj podłogę. Utrzymuj porządek, szczególnie w kuchni.


Karaluchy przemieszczają się z domu do domu rurami i otworami koło rur wiec jak już zwalczysz swoje, to może się zdarzyć, że przyjdą do Ciebie od sąsiadów. Ważne, aby się przed nimi zabezpieczyć.

Produktów na ich zwalczanie jest wiele:

Różnego rodzaje spraye, żele w strzykawkach, specjalne pułapki, proszki, pułapki itd.
Eco Gel kupisz np. w Leroy Merlin, SuperCor, Hiperdino albo inne miejsca z gospodarstwem domowym. Polecam żel w strzykawkach, aplikuje się go po trochu w miejscach “karaluchowych”, one go znoszą to gniazd i po sprawie.

Jednak wszystkie te wymienione powyżej produkty pomagają na krótki okres, dlatego polecam Firmy, które zajmują się ich zwalczaniem na co dzień. Takich firm na Teneryfie jest dużo, znajdziesz je pod nazwą Pest Control.
Jeśli nie wiesz, którą ekipę wybrać, napisz do mnie e-mail. Doradzę i dam kontakt.

W skrócie. Najlepszym i najpewniejszym sposobem jest dezynfekcja przeprowadzona przez profesjonalną ekipę. Karaluchy żerują w nocy, dlatego trzeba dokładnie sprzątać mieszkanie, nie zostawiać resztek jedzenia i uszczelniać wszelkie szpary.

Daj znać w komentarzu, czy ten artykuł był Ci przydatny.

A czytaleś o kalimie na Tene?

Related posts

6 Thoughts to “Karaluchy na Teneryfie. Jak sobie z nimi poradzić”

 1. Wojtek

  dzień dobry, poproszę o namiary na firmę zajmującą się dezynfekcją, działająca najlepiej na południu Teneryfy.
  pozdrowienia

  1. Dzień dobry. Wysłałam do Pana wiadomość email. Pozdrawiam.

 2. Zdzislaw

  Dzięki za artykuł _ biorę się za nie. Pozdrawiam

  1. Bardzo proszę. Pozdrawiam:-)

 3. Aleksandra

  swietny artykul,to prawda,ze te £ajzy wedruja otworami- pozatykalam moje pianka montazowa kupe lat temu i nie mam nieproszonych gosci 😜

  1. Dziękuję Aleksandro za Twój komentarz. A wiesz, co, że ta pianka to też jakieś rozwiązanie 🙂 Gratuluję pomysłu. Ktoś z czytelników pewnie skorzysta.

Leave a Comment