Jeden dzień w Candelaria, czyli dlaczego warto tam być

Jeden dzień w Candelaria, czyli dlaczego warto tam być. Miasteczko to darzę wyjątkową sympatią. Mój pierwszy pobyt i pierwsze 10 dni spędziłam właśnie tutaj. Tu jadłam pierwszy raz churros, piłam pyszną kawę barraquito, jadłam owoce morza. Tu zobaczyłam pierwszy raz palmy i plażę z czarnym piaskiem, a co najważniejsze, poznawałam mojego obecnego męża. Długa i piękna historia, o której może kiedyś powstanie osobny wpis. Jeśli zastanawiasz się co wybrać, północ czy południe to może wybierz Candelarię i od tego miejsca zacznij swoją przygodę po wyspie?

Jeden dzień w Candelaria, czyli dlaczego warto tam być

Candelaria znajduje się zaledwie 18 km od Santa Cruz. Jest to urocza, mała wioska rybacka, w której znajduje się Bazylika de Nuestra Señora de Candelaria a w niej drewniana figura Matki Boskiej Candelarii zwaną Czarną Madonną. Jest Ona patronką całego archipelagu Wysp Kanaryjskich. Co roku 15 sierpnia odbywa się tu Fiesta Candelaria i jest to jedna z najważniejszych fiest na Teneryfie. Tysiące odwiedzających przybywa na uroczystości. Wielu przybywa pieszo po długim spacerze z domu w innym miejscu na Teneryfie. Jeśli w tym dniu jesteś na wyspie, koniecznie tu zajrzyj.

Na placu przed Bazyliką stoi dziewięć figur przedstawiających Menceyów Guanchów, czyli dziewięciu ostatnich władców, którzy rządzili wtedy dziewięcioma okręgami, na które podzielona była Teneryfa.
Będąc w Candelaria, koniecznie zajrzyj do Casa Consistorial. Jest to sąsiadujący z Bazyliką budynek dawnego urzędu miasta pochodzący z XVII w. i do jaskini Cueva de Chinguaro. Była to pierwsza katolicka świątynia na Teneryfie.

candelaria, posagi guachinchów
candelaria
candelaria

Miasto jest szczególnie warte odwiedzenia w niedzielę, kiedy atmosfera nabiera zupełnie innego aspektu. Miejsce to jest celem wielu pielgrzymek. Możesz tu spotkać tłum mieszkańców idących na mszę, a okoliczne małe sklepy sprzedające przedmioty religijne, kwiaty, pamiątki i tym podobne pozostają otwarte przez cały dzień. Po drodze możesz odwiedzić nowoczesny kurort Las Caletillas, który wyróżnia się piękną żwirową czarną plażą.

candelaria

Na deptaku przy plaży, koniecznie zamów churros z gorącą czekoladą. Przy tej małej drewnianej budce spotyka sie wielu mieszkańców i turystów. Jest to jedno z niewielu miejsc na wyspie, gdzie churros jest naprawdę pyszne.

W tej lokalnej restauracji zjesz dobry obiad

6 Thoughts to “Jeden dzień w Candelaria, czyli dlaczego warto tam być”

 1. Nigdy nie byłam na Teneryfie, ale ta plaża i możliwość zjedzenia tutaj pysznych churros mnie urzekły 🙂

  1. Jeśli plaża Cię urzekła to nic innego jak zaplanować pobyt na Tene. Znajdziesz tu na wyspie wiele fajnych miejsc i atrakcji. Polecam.

  2. andrzej.

   byłem w 2000,
   w tym roku też będę z końcem listopada,
   Candelarię muszę jeszcze raz zobaczyć…

   1. Cudownie Andrzeju. Już dziś życzę Tobie pełnego radości pobytu.

 2. Uwielbiam wpisy o podróżach. Można uzyskać dużo fajnych informacji o danym miejscu, jak np: co warto zobaczyć, gdzie dobrze zjeść, jakie są nie drogie noclegi oraz wiele innych turystycznych nowinek 🙂

  1. Cieszę się bardzo i pozdrawiam 🙂

Leave a Comment