Jak wygląda calima na Teneryfie

Calima

Wyobraź siebie w następującej sytuacji: spędzasz wakacje na Teneryfie, największej z Wysp Kanaryjskich i pewnego ranka budzisz się, w pokojowym hotelu lub mieszkaniu, wychodzisz na balkon lub wyglądasz przez okno i zastanawiasz się, dlaczego jest tak jakoś dziwnie, mgliście, parno i pełno kurzu. – To jest Calima!

Czy wiesz, że geograficznie i klimatycznie Teneryfa należy do Afryki? Sahara Zachodnia znajduje się zaledwie w odległości około 250 km od Teneryfy, a odległość od Hiszpanii wynosi około 1300 km. Nic więc dziwnego, że czasami wiatry z Sahary docierają na Teneryfę. Kiedy na Saharze powstaje obszar wysokiego ciśnienia, temperatura rośnie, wilgotność spada, a wiatry docierają właśnie tutaj. No i wszystkiemu winna jest Afryka.

Jak wygląda calima na Teneryfie

Calima to także pyły i piasek. Wilgotność spada, temperatura wzrasta, powietrze staje się zakurzone i widoczność spada maksymalnie. Zobacz, jak to, wygląda na zdjęciach. Właśnie dlatego Calima nazywana jest również Bruma seca (sucha mgła). Nie ma specjalnego sezonu dla niej. Może się zdarzyć w każdej chwili. Jest to naprawdę bardzo nieprzyjemne zjawisko, które jest zmorą mieszkańców.

Widok z balkonu

Jak wygląda calima na Teneryfie. Jakie są jej skutki i w jaki sposób ją rozpoznać.

Jak wygląda calima na Teneryfie

Jej wpływ na zdrowie

Niektórzy wczasowicze, którzy nie są przyzwyczajeni do Calimy, mogą czuć się źle i mogą mieć problemy ze zdrowiem. Ja na początku pobytu nie odczuwałam jej jakoś szczególnie, ale im dłużej tu mieszkam, tym bardziej wpływa ona na moje zdrowie i samopoczucie, ale do konkretów. Głównym problemem może być podrażnienie dróg oddechowych. Z powodu drobnego i drobnego piasku płuca i drogi oddechowe mogą ulec podrażnieniu. Możesz dostać kaszel, tak jak w moim przypadku (kaszel podobny do astmy) Podczas kalimy drobiny piasku osadzają się dosłownie wszędzie, oddycha się naprawdę bardzo ciężko, a palący wiatr jest potwornie dokuczliwy. Jedynym ratunkiem jest pozostawanie w szczelnie zamkniętych, klimatyzowanych pomieszczeniach i chłodzenie się zimnymi napojami. W aptece możesz zakupić specjalne maski, które ułatwiają oddychanie. Podczas trwania kalimy mogą podrażnieniu ulec oczy.

Najgorsze w tym wszystkim jest to, że potrafi się ona utrzymywać na Wyspach Kanaryjskich przez wiele dni. Przez pierwsze 2-3 dni zjawisko to przybiera na sile, a przez kolejne kilka stopniowo zanika. Możesz mi wierzyć lub nie, ale może być ono bardzo uciążliwe, a nawet niebezpieczne dla ludzi. Narażone są szczególnie osoby w podeszłym wieku, z chorobami kardiologicznymi, niemowlęta oraz małe dzieci. Grupą osób, dla których efekt kalimy może być najbardziej niebezpieczny, są astmatycy. Jeżeli podczas kalimy poczujesz się źle, zauważysz jeden z wyżej wymienionych symptomów, koniecznie udaj się do lekarza.

I jeszcze jedno. Ten fenomen pogodowy może trwać kilka dni do kilku tygodni, ale w pewnym momencie się skończy. Pomyśl więc o tej pogodzie jako o jednorazowym doświadczeniu i wykorzystaj swoje wakacje jak najlepiej.

Teraz już wiesz jak wygląda calima na Teneryfie. Chcesz być na bieżąco z materiałami odnośnie tej wyspy? Szukasz bieżących informacji? Zapraszam Cię do polubienia mojej strony na Instagramie lub FB

Related posts

One Thought to “Jak wygląda calima na Teneryfie”

  1. Niezbyt przyjemne musi być to zjawisko. Współczuję, bo ten pył i piasek muszą być naprawdę uciążliwe :/

Leave a Comment