Czy jajka są zdrowe.

Czy jajka są zdrowe czy nie.

 
 

Czy jajka są zdrowe?. Czy możemy je jeść?.
 
 

Dosyć często słyszy się, że jajka są szkodliwe dla zdrowia, ale dziś wiele badań udowadnia, że takie przekonanie jest fałszywe. Naukowcy doszli do wniosku, że jajko jest jednym z najlepszych produktów, które powinny występować w naszym jadłospisie.

 
Wartość odżywcza jaj

 
Jak już wspomniałam, jajko zostało uznane za jeden z najbardziej pożywnych produktów żywnościowych, zawierających wysokiej jakości białko, witaminy i minerały, zdrowe tłuszcze, wszystkie dziewięć niezbędnych aminokwasów i wiele innych składników odżywczych.
 
 
Duże jajko zawiera:
· 77 kalorii
· 113 mg. choliny (składniki odżywcze szczególnie ważne dla mózgu)
· Żelazo
· Selen
· Witaminy B2, B5, B12 i A
· 5 g tłuszczu
· 6 g białka
 

Czy jajka są zdrowe?

 
 
Powodem, iż nie bierzemy na serio, diety z udziałem jaj jest fakt, że jajka zawierają wysoką zawartość cholesterolu, aż 212 mg.
Najważniejsze jest to, że obecne w jajku, lecytyna i wielonienasycone kwasy tłuszczowe, omega-3 pomagają pozbyć się cholesterolu i obniżają poziom trójglicerydów we krwi. Coraz częściej eksperci w tej dziedzinie stwierdzają, że cholesterol, który pochodzi z żywności, nie powinien zaszkodzić zdrowiu.

 

Jajko zawiera ważne dla zdrowia, ksantofil i luteinę (barwniki w żółtku) a zatem znacznie zmniejszają ryzyko zaćmy i zwyrodnienia plamki żółtej.

 

Jajko i utrata masy ciała.

 

Jaja mają wysoki wskaźnik sytości. Podobno, zawierają one małe ilości węglowodanów, tak, że stężenie cukru we krwi nie wzrasta.
Badania dotyczące spożycia jaj na śniadanie były wykonywane, z następującymi wynikami:

 

Osoby, które jadły jajka na śniadanie, eliminując chleb, doszły do utraty masy ciała o 65% a wskaźnik masy ciała (BMI) 61% niższy, również zmniejszenie obwodu talii o 34% i 16% redukcji tkanki tłuszczowej.
Jaja zawierają dużo składników odżywczych dla naszego organizmu. Warto włączyć je do naszej diety i Choć zawierają duże ilości tłuszczu i cholesterolu to jednocześnie chronią organizm przed wieloma chorobami, a co najważniejsze przyczyniają się do utraty wagi.

Czy jajka są zdrowe? Czy powinniśmy je jeść

 

Nie jedz ich za dużo, ale też z nich całkowicie nie rezygnuj.

Pamiętajmy, aby nie myć jaj przed włożeniem ich do lodówki. Gdy chcemy je przyrządzić, najpierw trzeba je dokładnie umyć, a potem sparzyć wrzątkiem. Wartość odżywcza jaj i ich smak zależą od sposobu odżywiania kur, dlatego zwykle najsmaczniejsze są jaja z gospodarstw.

 

 

4 Thoughts to “Czy jajka są zdrowe.”

  1. Jakko to symbol życia, bardzo zdrowy i wartościowy. Niedawno widziałam artykuł o najstarszej kobiecie na świecie co ma 117 lat. Pytana o swoją dietę mówiła, że je dwa jajka dziennie. Zależy też skąd te jajka pochodzą. Ja przez pół życia jadłam świeże jajka TYLKO z gospodarstwa wujka na wsi, gdzie kury wolne biegały po zagrodzie. Moja rodzina nie kupowała ich w żadnych supermarketach. Przeprawadzając się za granicę straciłam to. Tutaj mam tylko jajka z sipermarketu z wielkich masowych farm gdzie zestresowane kury trzymają w ciasnych klatkach i pędzą modyfikowaną paszą. A jak mają etykietkę bio to wątpię czy to nie chwyt marketingowy.
    Ale cóż. Jedzmy jaja! Życzę Ci wesołych świąt!

    1. Ja mam Dorotko ten sam problem. Od kiedy przeprowadziłam się na Teneryfę brakuje mi dostępu do jaj z gospodarstwa domowego. No cóż, takie jajka są o wiele bardziej wartościowe niż te kupne w sklepie. Niemniej jednak warto je jeść. Zdrowych i radosnych świąt Kochana 🙂

  2. Z tymi jajkami to temat rzeka, ale podoba mi się, iż podeszłaś do sprawy fachowo. Połowy z tych substancji odżywczych pewnie nawet nie znam, aczkolwiek cieszę się, iż ktoś pisze o jajkach także w kontekście pozytywnym, a nie tylko pokazuje, że to źródło białka i cholesterolu. Lubię to! 😉

    1. To prawda Aniu. Z tymi jajkami to temat jak rzeka i chyby nigdy się on nie skończy. Przecież jajka to zdrowe źrodło cholesterolu i jesli ktoś może je jeśc to nawet powinien. 🙂

Leave a Comment