Co można załatwić w polskim konsulacie na Wyspach Kanaryjskich. Wywiad z Bogdanem Dziekońskim

Co można załatwić w polskim konsulacie na Wyspach Kanaryjskich. Wywiad z Bogdanem Dziekońskim


Co można załatwić w polskim konsulacie na Wyspach Kanaryjskich. Wywiad z Bogdanem Dziekońskim. Konsulem Honorowym RP Las Palmas


Bardzo miło mi gościć dziś na stronie, wyjątkowego gościa Konsula Honorowego Wysp Kanaryjskich.
Mam ogromny szacunek do konsulów honorowych, choćby dlatego, że z zasady pełnią swoją funkcję honorowo, czyli nie dostają za to pensji a często też sami dokładają do interesu np. wynajmując biuro. Dziękuję Panie konsulu, że zgodził się Pan udzielić wywiadu dla Czytelników strony Only Tenerife.

Oddaję głos Panu Bogdanowi

Na początku pragnę podkreślić bardzo ważny szczegół – nie jestem konsulem generalnym – lecz konsulem honorowym z jurysdykcją na terytorium prowincji Las Palmas obejmującej wyspy Gran Canaria, Lanzarote i Fuerteventura. Jest to bardzo ważne, ponieważ tenże szczegół definiuje obszar moich kompetencji. Konsul honorowy podejmuje w swoim okręgu konsularnym działania na rzecz:

 • promowania i rozwijania przyjaznych stosunków i współpracy między RP a państwem przyjmującym; ochrony praw i interesów RP i jej obywateli w państwie przyjmującym;
 • umacnianie więzi między RP a zamieszkałą w kraju przyjmującym konsula honorowego Polonią;
 • współpracy gospodarczej, kulturalnej, naukowo-technicznej między RP a państwem przyjmującym”.
 • W naszym konsulacie można zasięgnąć informacji i porad na tematy związane z osiedleniem się na wyspach, rozpoczęciem działalności gospodarczej, lokalną administracją, etc.,

Czego Konsul załatwić nie może?

Jako konsul honorowy nie mam uprawnień do wykonywania czynności konsularnych z zakresu spraw:

 1. paszportowych (wyrabianie/odnawianie paszportów),
 2. prawnych,
 3. obywatelskich (transkrypcje aktów urodzenia, małżeństwa, etc. …),
 4. notarialnych – autentyfikacja podpisów na dokumentach, …

Również nie mogę udzielać pożyczek pieniężnych dla obywateli polskich. Czynności te w Hiszpanii wykonują wyłącznie Konsulat RP w Madrycie i w Barcelonie, są to konsulaty zawodowe i tylko one mają do tego uprawnienia.

Czasem słyszę, że Polak/Polka przyleciała na wycieczkę na Wyspy kanaryjskie i tu zaginęła. Co w takim wypadku powinna zrobić rodzina zaginionego?

Rodzina zaginionego powinna powiadomić policję w Polsce, aby ta skontaktowała się z policją hiszpańską ustalonymi kanałami, w celu rozpoczęcia poszukiwań.

Jakich rad udzieliłby Pan wszystkim rodakom przybywającym na Wyspy Kanaryjskie

Wyspy Kanaryjskie są odwiedzane przez ponad 500 tysięcy polskich turystów rocznie i ponad 90% problemów spośród wszelakich wydarzeń losowych to sprawy związane z utratą dokumentów tożsamości – a jak już zaznaczyłem wcześniej, w naszym konsulacie nie można wyrobić paszportu, nie ma również możliwości wydania „Emergency Travel Document (ETD)” – ponieważ w ten dokument nie jest wydawany przez polskie władze – często rodacy pytają o ten dokument, bo jest on w obiegu w innych krajach europejskich. Pojawia się wiec problem z powrotem do Polski lub innego kraju. Co zrobić w tym wypadku?

Przede wszystkim należy udać się na policję i tam złożyć denuncję o utracie dokumentów. Osoba poszkodowana otrzyma raport z policji i jeśli wraca bezpośrednio do Polski, linie lotnicze przyjmą poszkodowanego na pokład, wyjątkiem są linie RYANAIR – jeśli poszkodowany ma lot tymi liniami, niestety nie zostanie przyjęty na pokład.

W tym wypadku ma dwa wyjścia: lot innymi liniami do Konsulatu RP w Madrycie i tam wyrobienie paszportu tymczasowego i kontynuowanie podróży lub zakup biletu w innych liniach (musi być to lot bez przesiadek bezpośrednio do Polski). Jeśli Polska nie jest krajem powrotu, w grę wchodzi tylko wizyta w Konsulacie RP w Madrycie.

Opisana powyżej procedura jest stosowana obecnie, lecz nie można zagwarantować, że zawsze będzie zastosowana, gdyż wedle prawa, aby wejść na pokład samolotu pasażerskiego, podróżujący musi posiadać ważny dokument tożsamości, w przeciwnym wypadku linie lotnicze mają prawo odmówić pasażerowi wejścia na pokład – z tego wynika, że Ryanair dostosowuje się w 100% do prawa…., natomiast inne linie lotnicze robią „wyjątki”, lecz mają prawo tego nie robić…

Tak więc najważniejsza rada skierowana do polskich turystów, podróżować zawsze z dowodem osobistym i paszportem, oczywiście przechowywać te dokumenty w różnych miejscach, nie zabierać z sobą na spacery, plaże dokumentów tożsamości, wystarcz fotokopia, pozostawić je zawsze w hotelu lub apartamencie – w ten sposób nasz potencjały turysta uniknie dołączenia do turystów z problemem powrotu do domu…. i spędzi wspaniałe wakacje na Wyspach Kanaryjskich.


Potrzebujesz skontaktować się z Konsulatem Honorowym Wysp Kanaryjskich?

Konsulat RP w Las Palmas

Bogdan Dziekonski

c/ Triana 104, 5ºD

35002 Las Palmas de G.C.

Godziny przyjęć: od poniedziałku do piątku od 9:00 do 13:00

Tel: + 34 928 366 982


e-mail: consul@polonia.nom.es

Już teraz wiesz, co można załatwić w polskim konsulacie na wyspach kanaryjskich. Przed planowaniem podróży zapoznaj się z tym artykułem.
Kilka wskazówek dotyczących bezpieczeństwa podczas pobytu na Teneryfie

Jeśli zainteresował Cię mój wpis i chcesz być na bieżąco, zaprenumeruj ten blog przez e-mail. Zapraszam Cię także do obserwacji mojego profilu na Instagramie.

Related posts

3 Thoughts to “Co można załatwić w polskim konsulacie na Wyspach Kanaryjskich. Wywiad z Bogdanem Dziekońskim”

 1. Fajny artykuł i fajnie że jest ktoś taki 🙂

 2. RenataBarbara ST.

  dobre są takie wywiady i z chęcią zadam pytanie dotyczące małżeństwa : czy konsulat uwiarygodni dokument aktu urodzenia ?

  1. Renato, proponuję zadzwonić do konsulatu i zapytać.

Leave a Comment