Burza piaskowa na Wyspach Kanaryjskich, pożary i wiele zniszczeń

burza piaskowa

W ten weekend Wyspy Kanaryjskie nawiedziła burza piaskowa. Mówi się, że to największa calima stulecia. Nawet najstarsi Kanaryjczycy czegoś takiego nie pamiętają. Do tego wystąpiły pożary w północnej częsci wyspy: Puerto de la Cruz, Santa Úrsula, Los Realejos, La Orotava, La Guancha i San Juan de La Rambla. Na południu, Vilaflor. Najgorsza była sobota i niedziela, z podmuchami powyżej 70 kilometrów na godzinę (km / h)

Burza piaskowa na Wyspach Kanaryjskich, pożary i wiele zniszczeń

Mówi się, że calima (kalima) to naturalne zjawisko na Wyspach Kanaryjskich, które może się zdarzyć niezależnie od pory roku. Utrzymuje się ono kilka dni lub nawet tygodni. Niemniej to, co miało miejsce w ten weekend, nie ma nic wspólnego z tymi wcześniejszymi. Mieszkam tu od dobrych kilku lat i czegoś takiego nigdy w życiu nie widziałam. Burza piaskowa na Wyspach Kanaryjskich dała się wszystkim mieszkańcom, jak i turystom we znaki. Ogromna ilość pyłu osiadła się na wszystkich obiektach, u mnie na balkonie tego mnóstwo, gorące suche powietrze i do tego silne wiatry spowodowały pożary i wiele zniszczeń. Do tego słaba widoczność i powietrze w kolorze pomarańczowym.

burza piaskowa,
burza piaskowa na Teneryfie, calima

Ogłoszono stan alarmowy na całej wyspie oraz uznano Wyspy Kanaryjskie za najbardziej zanieczyszczone powietrze na kuli ziemskiej.

Na skutek bardzo słabej widoczności zamknięto przestrzeń powietrzną nad wyspami.
Wiele osób, także ja z mężem w tych dniach przebywaliśmy w domu. Pomimo zamkniętych okien, niestety pył wdarł się do mieszkania.

Życie na Teneryfie jest piękne, ale jak się dzieje, to się dzieje. Na szczęście to już prawie koniec.

Related posts

2 Thoughts to “Burza piaskowa na Wyspach Kanaryjskich, pożary i wiele zniszczeń”

  1. Podczas podróży raz trafiłam na burzę piaskową, nie zaliczała się do dużych, ale i tak spore wrażenie na mnie zrobiła, wyobrażam sobie, jak wiele szkód może przynieść prawdziwie wielki żywioł w takim wydaniu.

  2. Żal mi tych Wysp, takie piękne,współczuję Wam,
    po przeczytaniu pewnej książki bardzo je polubiłam i miałam kiedyś je odwiedzić…
    Co to się dzieje na tym świecie…

Leave a Comment