Auditorio de Tenerife. Najważniejszy zabytek architektury archipelagu Wysp Kanaryjskich

Auditorio de Tenerife. Najważniejszy zabytek architektury archipelagu Wysp Kanaryjskich

Auditorio de Tenerife to budynek w stylu nowoczesnego ekspresjonizmu, położony w Santa Cruz. Jego budowa rozpoczęła się w 1997 roku i zakończyła się w 2003 roku. Wykonany został ze stali, betonu i szkła. Otwarcie nastąpiło 26 września 2003 – na uroczystości z tej okazji pojawił się książę Filip. Architektem był Santiago Calatrava.

Majestatyczny profil Auditorium stał się architektonicznym symbolem miasta Santa Cruz de Tenerife i archipelagu kanaryjskiego. Jest również uważany za najlepszy nowoczesny budynek na Wyspach Kanaryjskich.

 

Budynek znajduje się na działce o powierzchni 23 000 m², w której widownia zajmuje 6.471 m², rozmieszczona w dwóch pomieszczeniach, reszta to ogrody, place lub wejścia oraz parking z 260 miejscami.

Budynek, opisany przez inżyniera architekta, “nie ma fasady …”, a jego forma tworzy “wiele sugestii”. Dla niektórych budynek ma kształt podobny do fali; dla innych, księżyca, hełmu lub gigantycznego języka węża ”

 

 

Auditorio de Tenerife. Najważniejszy zabytek architektury archipelagu Wysp Kanaryjskich

 

 

We wnętrzu budynku znajdują się między innymi, sala Symfoniczna i sale kameralne.

 

 

Sala Symfoniczna

 

Główny symfoniczny pokój, zwieńczony kopułą, ma 1616 miejsc w amfiteatrze.
Począwszy od sceny, po obu stronach wyłaniają się lampy organu zaprojektowanego przez Alberta Blancaforta, który także zajmował się budową innych organów, takich jak katedra w Alcala de Henares czy ta, która znajduje się w Auditorium Las Palmas z Gran Canarii.

 

 

Sala kameralna

 

Ze swej strony sala kameralna odtwarza na mniejszą skalę amfiteatr teatru rozrywki w sali symfonicznej i ma 422 miejsca. W holu, który jest dostępny z dwóch stron budynku, można znaleźć salę prasową, sklep i kawiarnię. Ma też kilkanaście indywidualnych garderób, a także specjalne miejsca do wykonywania usług fryzjerskich, makijażu, kostiumów itp. W jego zewnętrznej części znajdują się dwa tarasy, z których można zobaczyć ocean.

 

Jest to najważniejszy zabytek architektury archipelagu Wysp Kanaryjskich i jeden z głównych atrakcji turystycznych Teneryfy.

 

Auditorio de Tenerife. Najważniejszy zabytek architektury archipelagu Wysp Kanaryjskich

 

Te skały to ogromne bloki chroniące Audytorium przed Atlantykiem zostały przekształcone kilka lat temu przez bułgarskiego artystę Stoyko Gagamov, który przekształcił matowe kształty w nietypową, zewnętrzną galerię sztuki, malując na nich portrety sławnych muzyków.

 

Będąc na Teneryfie warto zobaczyć to miejsce.

Może już tu byłeś?

Related posts

11 Thoughts to “Auditorio de Tenerife. Najważniejszy zabytek architektury archipelagu Wysp Kanaryjskich”

 1. Nawet nie wiesz jak się cieszę, że dzięki Twoim zdjęciom i opisom mogę poznawać to cudowne miejsce 🙂 Więcej proszę 🙂

  1. Dziękuję za tak miłe słowa Aneczko. Mam tylko taką nadzieję, że uda Ci się zaplanować pobyt w tym cudownym miejscu i osobiście zobaczyć każdy zakątek wyspy 🙂

 2. Marcepanowy Kącik

  Na pierwszy rzut oka, wygląda jak opera w Sydney.

 3. Bardzo ciekawy budynek. Trochę przypomina mi Sydney Opera House 🙂

  1. Ciekawe spostrzeżenie. Trzeba polecieć do Sydney. 🙂

 4. Będę wiedziała co zwiedzać, jeśli zdecydujemy się spędzić tam wakacje 🙂

  1. Mam nadzieje, że moja strona zachęci Cię do wizyty.

 5. F.

  Jeszcze nie miałam okazji być w tym uroczym miejscu, ale Wyspy Kanaryjskie są na mojej liście miejsc do odwiedzenia! 🙂

  1. Koniecznie odwiedź Teneryfę. To miejsce warte jest zobaczenia.

 6. Tylko Grecja i Grecja, w Hiszpanii mnie jeszcze nie widziano ? Będę miała na uwadze ten obiekt. Kiedy to będzie, oj nie wiem. Przyjemności ?

  1. Zapraszam na Teneryfę, będziesz zadowolona z pobytu. Pewnie, że to nie to samo co Grecja, ale jak wiesz każde miejsce ma coś uroczego do zaoferowania, Teneryfa też. Ja póki co też myślę o wakacjach w Grecji, kto wie, może kiedyś. 🙂

Leave a Comment