Plantacje awokado w Agro Rincón na Teneryfie

Plantacje awokado w Agro Rincon na Teneryfie

Plantacje awokado w Agro Rincón na Teneryfie

 

Świeże owoce i warzywa dostępne są na Teneryfie przez cały rok. Rosną tu: cytryny, pomarańcze, figi, winogrona, pamelo, mango i inne egzotyczne owoce. Dzisiejszy wpis chciałabym poświęcić plantacjom awokado, bo o nich niewiele się mówi, a przecież to jeden z najpopularniejszych owoców, zaraz po platanos canarios.

 

Nie wiem, czy wiesz, ale produkcja awokado na Teneryfie skierowana jest głównie na rynek lokalny, choć w ostatnich latach eksport został już wprowadzony na rynek półwyspu, a nawet do innych krajów Unii Europejskiej. (Region, w którym jest najbardziej konsumowany to oczywiście Wyspy Kanaryjskie).

 

 

Plantacje awokado w Agro Rincón na Teneryfie

 

 

Pomiędzy plantacjami bananów, trzciny cukrowej i winnic, plantacje awokado stały się popularne w prowincji Santa Cruz de Tenerife.
Jedna z największych farm awokado powstała aż 23 lata temu. Jest to około 200 hektarów (z 1000 na całej wyspie), które ciągną się przez zieloną dolinę La Orotava i których różne odmiany awokado są sprzedawane jako „Agro Rincón”. Produkowane jest średnio półtora miliona kilogramów rocznie, przy współpracy około 150 innych rolników z trzech wysp prowincji.

 

Plantacje awokado w Agro Rincon na Teneryfie
Agro Rincón w La Orotava.

 

Chociaż prawdą jest, że awokado uprawiane jest również w Maladze, Granadzie i Walencji, to plony są wyższe w archipelagu Kanaryjskim, ponieważ nie ma tu wielkich kontrastów w temperaturach i oczywiście brak ryzyka mrozu.

Na tym obszarze na północy wyspy, nie tak gorąco i sucho jak na południu, przez większą część roku oscylują one między 15 a 26 stopni, co wraz z wulkaniczną czarną ziemią, która umożliwia dobre odwodnienie, daje początek awokado, bardziej tłuste, z aromatami migdałów i orzechów włoskich, z większą obfitością i suchą masą.

 

 

Ciekawostka

Był czas w Hiszpanii, w którym księża katoliccy zakazali konsumpcji awokado. Uważali to za grzeszne jedzenie, ponieważ zwiększało libido, szczególnie mężczyzn. Już w Imperium Azteków używali tego samego terminu, ahuacatl, aby odnosić się do owoców i jąder. Badania naukowe potwierdzają, że zawarty w awokado kwas foliowy poprawia jakość nasienia i jest dobry dla kobiet w okresie w ciąży.

 

 

Ze względu na wartości odżywcze, nie tylko te wyżej opisane 🙂 warto sięgać po ten owoc jak najczęściej. A jak już jesteś na Teneryfie to koniecznie, odwiedź lokalne bazary tzw. mercadillos.

 

Szukasz przepisów z użyciem awokado?

 

8 przepisów na awokado

Related posts

5 Thoughts to “Plantacje awokado w Agro Rincón na Teneryfie”

  1. Lubię awokado, najbardziej uwielbiam je w różnego rodzaju pastach 🙂

  2. marcepanowy kącik

    Cudna plantacja, cała skąpana w słonku 🙂

  3. Ania

    Czy można odwiedzić plantację ? Jeżeli tak, jaki jest koszt wizyty, godziny wizyty itp. ?

    1. Nie słyszałam o publicznym zwiedzaniu plantacji awokado. Niemniej można do nich zadzwonić i zapytać. Może się zdarzyć, że dostanie Pani pozytywną odpowiedź. http://agrorincon.es/

  4. Może dzięki temu w końcu przekonałabym się do awokado 😉

Leave a Comment