Komunikacja miejska i transport na Teneryfie

komunikacja miejska i transport na teneryfie

Komunikacja miejska i transport na Teneryfie

 

Wiele osób zdaje mi pytanie, jak poruszać się po Teneryfie, dlatego postanowiłam ten post ubogacić o najważniejsze informacje dotyczące komunikacji miejskiej. Jeśli planujesz pobyt na tej Wyspie, krótszy lub dłuższy to warto, abyś wiedział, w jaki sposób się po niej poruszać.
 

W porównaniu z pozostałymi Wyspami Teneryfa oferuje turystom wiele środków  publicznego transportu. Tak więc wkład operatorów autobusów, taksówek i wynajmu samochodów jest uzupełniona o kolejne alternatywy, mianowicie przez tramwaje.

 

 

Komunikacja miejska i transport na Teneryfie

 

Autobusy

 

Głównym przewoźnikiem autobusowym na Teneryfie jest Titsa (Transportes Interurbanos de Tenerife SA). Sieć linii udostępnianych przez Titsę obejmuje praktycznie całą wyspę. Istnieje kilka linii przeznaczonych do łączenia każdego z tych dwóch portów lotniczych z głównymi popularnymi miejscami na Teneryfie.

 

Linie te odnoszą się do następujących tras: 102, 107, 108, 340 (przeznaczonych do transferów z lotniska z Los Rodeos) i 111, 340 i 343 (nawiązywanie połączeń z Reina Sofia).

Można sobie tylko wyobrazić, że obfitość linii, licząca więcej niż 150 tras, jest w stanie dostarczyć wiarygodnych rozwiązań dla wszystkich turystów, którzy chcą odkryć Teneryfę, korzystając z tego środka transportu z nieznacznymi kosztami w tym celu. Jesli chcesz uzyskać więcej informacji na temat tras, harmonogramów i stawek, skorzystaj z następujących informacji: http://www.titsa.com

 

Bilety można kupić u kierowcy. Warto jednak pamiętać, że są one droższe niż w przypadku posiadania karty Bono Bus, która obniża cenę biletu (dostępna w sklepach i na dworcach autobusowych). Karta działa jak prepaid – ładuję się ją za określoną kwotę i jeździ do wyczerpania środków. Z jednej karty może korzystać kilka osób.

 

Tutejsze autobusy nie zatrzymują się na każdym przystanku, aby wysiąść, musisz wcześniej przycisnąć przycisk stop, wtedy kierowca się zatrzyma, jeśli tego nie zrobisz to po prostu, pojedziesz dalej.

 

Jeśli chodzi o poruszanie się autobusem. Powinieneś wiedzieć, że na Teneryfie istnieje kilka innych przewoźników autobusowych z usługami specjalnie przeznaczonymi do turystyki:

 

Salazar Bus
Transtour

Orobus Tutaj

 

 

Taksówki

 

Istnieje bardzo dużo operatorów taksówek na Teneryfie, a każdy z nich oferuje usługi praktyczne dla wszystkich turystów, niezależnie od ich stanu fizycznego.

Z reguły taksówki wyróżniają się białym kolorem, co jest konwencjonalne dla tego środka transportu. Reprezentują one wiarygodną alternatywę w zakresie poruszania się po Teneryfie, chociaż podróżowanie taksówką nie jest najbardziej ekonomicznym rozwiązaniem. Jednak ich skuteczność przewyższa ich wytrwałość. Firmy taksówkowe można spotkać na całej Teneryfie, szczególnie w najczęściej odwiedzanych punktach turystycznych. Taxi Tenerife

 

Jedna moja uwaga. Uważajcie, aby nie przepłacić za dojazd. Nie wszyscy, ale wielu taksówkarzy oszukuje zagranicznych turystów.

 

Tramwaje

 

Firma odpowiedzialna za transport tramwajowy nazywa się Metropolitano de Tenerife (MTSA).  Tramwaje te są  bardzo nowoczesne, wyposażone w urządzenia dla wszystkich pasażerów.
Niestety obejmują one tylko jedną trasę, między Santa Cruz a La Laguna, przekraczając praktycznie cały obszar metropolitalny, wschód na zachód. Jednak przy tej linii wybiera się więcej niż 20 przystanków, a podróż tramwajowa z jednego terminala do drugiego trwa około 40 minut.

 

Aby uzyskać szczegółowe informacje na temat stawek i sposobu sprawdzania poprawności biletu, skorzystaj z następujących informacji: Metro Tenerife

 

Samochód

 

Samochód to najwygodniejszy środek poruszania się po Wyspie.
Na Teneryfie działają dziesiątki firm wynajmujących samochody. Zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem jest zarezerwowanie samochodu jeszcze przed wyjazdem, gwarantuje to większy wybór i niższe ceny.

 

Statki

 

Statki przewożą pasażerów z jednej wyspy na drugą lub z Tenerife do Europy kontynentalnej. Na uwagę zasługują: Trasmediterranea, Naviera Armas i Fred oraz Olsen.

 

Bilety autobusowe na Teneryfie i rodzaje Bono Via

 

 

Related posts

9 Thoughts to “Komunikacja miejska i transport na Teneryfie”

 1. Samochodem chyba najwygodniej, najszybciej i najtaniej i to nie tylko za granicą, ale też w kraju 🙂 Porady i info bardzo cenne zwłaszcza przed sezonem urlopowym 🙂

  1. To prawda Aniu. Ja na początku korzystałam z autobusu, ale od kiedy mamy z mężem samochód nasze podróżowanie po Tene zmieniło się na lepsze. 🙂 Mam nadzieję, że się tu kiedyś Aniu spotkamy. 🙂

 2. Marcepanowy Kącik

  Chętnie skorzystam, gdy już będę na Teneryfie 🙂

 3. Joanna

  My też pewno wypożyczymy auto ponieważ wydaje mi się to najtańszą opcją dla zwiedzania wyspy przez naszą 5-cio osobową rodzinę. Zastanawiam się czy jest możliwość wypożyczenia większego auta z 2 fotelikami lub podkładkami dla mniejszych dzieci /4 i 7 lat/? Będziemy tam od 7 grudnia 2017

  1. Dokładnie. Wynajęcie auta jest najlepszą opcją dla przybywających tu turystów. Jeżeli chodzi o foteliki lub podkłady dla dzieci to proponuję zapytać w wypożyczalni samochodu.( Polecam https://autoreisen.com/car-hire/car-hire.php ) Jeżeli chodzi o rozmiar samochdu to jestem pewna, że taka możliwość istnieje.

 4. NikodemFM

  3 pytania odnośnie autobusów:

  1. Czy oprócz karty Bono Bus są jakieś dzienne lub tygodniowe bilety, gdzie jeździ się bez ograniczeń wszystkimi liniami po całej Teneryfie?
  2. Posiadając kartę Bono Bus trzeba za każdym razem mówić kierowcy dokąd jedziemy? Czy można po prostu odbić kartę i wysiąść w dowolnym przez nas momencie?
  3. Na lotnisku można nabyć kartę Bono Bus?
  Z góry dziękuję za odpowiedzi 🙂

  1. Jak przyleciałam na Teneryfę to kupowałam bilet za 35 euro i jeździłam, aż do wyczerpania środków. Można w autobusie u kierowcy zapłacić za jednorazowy przejazd, to nie jest problem. Jeżeli chodzi o bilet taki bez ograniczeń (tak jak w PL)to z tego co się orientuję to dla rezydentów istnieje taka opcja. Najlepiej dopytać się w oficjalnym punkcie sprzedaży (Titsa) Więcej znajdziesz we wpisie http://onlytenerife.com/bilety-autobusowe-na-teneryfie-i-rodzaje-bono-via/

   2. Za każdym razem kiedy wsiadasz do autobusu mówisz kierowcy gdzie jedziesz. Od wybranej przez Ciebie trasy, kierowca odlicza koszty za przejazd. Kierowca jednak nie sprawdzi Cię, czy wysiadłeś w tym czy w innym miejscu;-)

   3. Z tego, co udało mi się ustalić, możesz kupić bono w lycamobile przy wyjściu z lotniska.

   1. NikodemFM

    Dziękuję bardzo za informacje! Właśnie wróciłem z Teneryfy 🙂 Wszystko się zgadza. Bilet bono via bez problemu udało się kupić w punkcie lycamobile na lotnisku. A jak skończyły się środki na karcie to w głównych miastach typu Santa Cruz, Puerto Cruz, czy Costa Adeje spokojnie można było zaopatrzyć się w nową kartę. Pozdrawiam 😉

    1. Cieszę sie, że wpis się przydał. Świetnie Nikodem, że sobie poradziłeś z kupnem nowej karty. 🙂 Jestem ciekawa jak upłynął Ci czas na Teneryfie. Mam nadzieję, że będziesz miło wspominał ten pobyt.

Leave a Comment